صفحه نخست » اخبار و رویدادها » سه استاد دانشگاه ولی عصر(عج) در بین ۲ درصد دانشمندان برتر جهان درسال ۲۰۲۱

بر اساس پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد بر روی داده‌های اسکوپوس انجام شده و در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱  فهرست ۱۰۰ هزار دانشمند پر استناد در تمامی رشته‌ها و نیز ۲% برتر حوزه‌های علمی شناسایی و معرفی شدند سه عضو هیات علمی دانشگاه ولی عصر(عج) در  فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

این پژوهش که از داده‌های استنادی اسکوپوس استفاده کرده است دانشمندان را در ۵ حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶ رشته طبقه‌بندی نموده است. شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی انتشار حداقل ۵ مقاله بوده است. در مجموع تقریباً ۸ میلیون دانشمند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

در لیست نهایی علاوه بر صد هزار نفر برتر، ۲% برتر هر حوزه موضوعی به فهرست نهایی اضافه شده است در این لیست  نام ۳ دانشمند از دانشگاه ولی عصر(عج) به شرح زیر به چشم می‌خورد:

  1. دکتر حسن حاج عبداللهی
  2. دکتر حمید رضا روستا
  3. دکتر یاسر شریفی

برای مشاهده فهرست لیست دانشمندان ۲ درصد برتر اینجا را کلیک کنید.

در این پژوهش یک شاخص ترکیبی (Composite Score) پیشنهاد و با دو رویکرد مختلف بر مبنای استنادات به مقالات و شاخص هرش هر پژوهشگر محاسبه و اعلام شده است. حوزه موضوعی هر پژوهشگر، حوزه موضوعی در دسته‌بندی Science-Metrix است که پژوهشگر در آن بالاترین جایگاه را دارد.

نتایج این پژوهش در مجله Plos Biology در مقاله‌ای با عنوان August 2021 data-update for “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators  منتشر شده است.