محاسبات سریع

معاونت پژوهش و فن آوری

محاسبات سریع

سامانه محاسبات سریع دانشگاه از ابتدای سال تحصیلی 1400-1399 دچار تغییراتی شده است. بطوری که بجای روش قبلی به پژوهشگرانی که می خواهند از این خدمات استفاده کنند، یک کامپیوتر مجازی که به آن ماشین مجازی گفته می شود، اختصاص می یابد.

جهت استفاده از خدمات سامانه محاسبات سریع دانشگاه باید در خواستی به ایمیل hpc@vru.ac.ir ارسال شود. در این ایمیل مشخصات ماشین مجازی درخواستی توسط پژوهشگر اعلام می گردد و تا حد امکان سعی می شود، ماشین مجازی تخصیصی حاوی این مشخصات باشد.

محتوای ایمیل شامل این موارد باشد:

  • نام و خانوادگی عضو هیات علمی و گروه و دانشکده ایشان
  • تعداد هسته‌های محاسباتی مورد نیاز. (تا سقف 16 هسته قابل تخصیص است بیشتر از آن باتوجه به بار محاسباتی سامانه ممکن است تعدیل شود. حداکثر تعداد هسته‌های درخواستی 32 عدد می تواند باشد)
  • میزان رم مورد نیاز برحسب GB. با توجه کمبود رم تا حدود 8 گیگابات قابل تخصیص است بالاتر از آن امکان تعدیل وجود دارد. حداکثر رم درخواستی می تواند 32 گیگابایت باشد.
  • میزان هارد درخواستی برحسب GB. هارد دیسک اختصاص داده شده بین 50 تا 150 گیگابایت می باشد. داده های پردازشی نباید روی ماشین مجازی نگهداری شوند و بهتر است به کامپیوتر شخصی منتقل شده تا فضای ماشین مجازی پر نشود. در درخواست های بالای 50 گیگابایت امکان تعدیل وجود دارد.
  • سیستم عامل مورد نیاز. مثلا ویندور 10 یا linux-ubuntu. مشخصات کامل سیستم عامل باید قید شود.
  • کاربرد اصلی که پژوهشگر می خواهد از آن استفاده کند. مثلا متلب و دیگر نرم افزارها.

نصب کلیه نرم افزارهای کاربردی بجز سیستم عامل و ابزارهای اتصال مثل Anydesk یا RDP برعهده پژوهشگر می باشد.

نحوه کار با ماشین مجازی بدین صورت است که در داخل دانشگاه پژوهشگر به راحتی به ماشین مجازی خود با استفاده از ابزار RDP در ویندوز یا ssh در لینوکس و در مواردی Anydesk  وصل می شود. آدرس ماشین مجازی، نام کاربری و پسورد ماشین در پاسخ به درخواست پژوهشگر از طرف سامانه hpc به پژوهشگر ایمیل می شود.

در صورتی که پژوهشگر بخواهد از خارج از دانشگاه به ماشین مجازی متصل شود، ابتدا باید به دانشگاه VPN بزند و سپس با ابزار اتصال مورد نظر به ماشین مجازی وصل شود. نحوه ساخت VPN به دانشگاه در این ویدئو قابل مشاهده است.

بعد از ارسال درخواست برای پیگیری و رفع مشکلات احتمالی می توانید با شماره 31312032 تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که تعرفه استفاده از ماشین مجازی در حال تصویب می باشد و بعد از مصوب شدن از تاریخ تصویب اعمال می گردد. این هزینه از طریق گرنت پژوهشگر قابل پرداخت می باشد. تعرفه مصوب در همین صفحه قرار خواهد گرفت.

بنا به مصوبه شماره 210383 به تاریخ 1400/03/01 هیات رئیسه دانشگاه، تعرفه استفاده از سیستم پردازش سریع به شرح ذیل می باشد:

يك هسته-روزپردازشی: 300 تومان
يك گيگابايت-روزحافظه: 250 تومان
يك گيگابايت-روزديسك: 75 تومان

مثلا همكاری اگر بخواهد يك كامپيوتر با 16 هسته پردازشی 32 گيگابايت رم و 100 گيگابايت هارد را به مدت 6 ماه داشته باشد، ميزان اجاره بهاي اين ماشين 3,654,000 تومان مي شود كه از گرنت آنها قابل پرداخت است.

لازم به ذکر است برای اعضاء هیات علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان، 50 درصد تخفیف در تعرفه اعمال خواهد شد.