roshd

پرسش‌های متداول

1- مرکز رشد چیست؟

 نهادي پژوهشی و فناوري محسوب می‌شود كه با ارائه خدمات حمایتی، از ایجاد و توسعه واحدهای فناور نوپا یا تازه تاسیس توسط کارآفرینان و نوآوران كه با اهداف اقتصادی در زمینه‌های فناورانه و نوآورانه فعاليت مي‌کنند.

 

2- ایده هایی که در مرکز رشد فناوری پذیرفته می شوند باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

مرکز رشد از ایده هایی حمایت می کند که مبتنی بر فناوری باشند و ضمن داشتن توجیه اقتصادی از پتانسیل بازار مناسبی نیز برخوردار باشند.

 

3- شرايط پذيرش واحدهاي فناور در مركز رشد چيست؟

به طور کلی در گام اول انگیزه و در گام بعدی، وجود اهداف مدون و طبقه بندی شده، وجود تیم کاری و دارا بودن نیروی متخصص، داشتن برنامه و هدف در تامین دانش فنی، نوآوری و سطح فناوری طرح، داشتن اطلاعات بازار و ابعاد مالی در دوره پیش رشد و برای ورود به دوره پیش رشد پویایی و رشد واحد فناور از لحاظ فنی و توسعه فناوری می‌باشد.

 

4- تعهدات واحد های مستقر در مرکز رشد در قبال امکاناتي که در اختيار آنها گذاشته مي شود چيست؟

شرکت‌ها موظفند قوانين وضع شده براي استقرار در مرکز رشد را پذيرا باشند. شرکت هاي مستقر به هنگام عقد قرارداد متعهد مي شوند که پس از خروج تسهیلات دريافتي را با شرایط در نظر گرفته شده توسط شوراي مرکز رشد باز پرداخت نمایند. همچنین شرکت ها موظفند گزارش عملکرد و پيشرفت خود را بر طبق برنامه زمان بندی جهت ارزيابي به مرکز رشد ارائه دهند.

 

5- چه نوع آموزش هایی در مرکز رشد به واحدهای مستقر ارائه می شود؟

مرکز رشد دوره های آموزشی عمومی مرتبط با کسب و کار مانند اصول علمی بازاریابی، قوانین حقوقی،  قراردادها، نگارش طرح تجاری، آشنایی با انواع شرکت‌ها، اخذ مجوزهای قانونی، بازاریابی و تجاری‌سازی، فنون مذاکره تجارت و... برگزار می کند.

 

6-انواع حمايت ها در مرکز رشد فناوری دانشگاه چيست؟

خدمات آموزشي و مشاوره اي، خدمات پشتيباني تخصصي، خدمات مالي واعتباري، خدمات پشتيباني عمومي

 

 7- آیا حضور اعضاء هیات علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان  در مراکز و واحدهای فن آور الزامی است؟

بلی، حضور یکی از اعضاء هیات علمی الزامی است.

 

 8- پارك علم و فناوري چیست؟

پارك مؤسسه‌اي پژوهشي و فناوري است كه بوسيله متخصصين حرفه‌اي مديريت مي‌شود و به منظور افزايش ثروت درجامعه از طريق ارتقاء فرهنگ نوآوري و رقابت سازنده ميان شركت‌ها و واحدهاي فناور حاضر در پارك و مؤسسه‌هاي متکی بر علم و دانش تأسیس می‌شود. براي دستيابي به اين هدف، پارك جريان توسعه فناوري را در ميان دانشگاه‌ها،  مؤسسه‌های تحقيق و توسعه، شركت‌هاي خصوصي و بازار به حركت انداخته و مديريت مي‌كند و رشد شركت‌هاي متکی برنوآوري را از طريق كانون‌هاي خلاقيت و شكوفايي، مراكز رشد، شتاب‌دهنده‌ها، مراكز نوآوري و فرآيندهاي زايشي تسهيل مي‌كند. پارك‌علاوه بر فضاهاي كاري و امكانات باكيفيت بالا، خدمات با ارزش افزوده ديگري را فراهم مي‌کند و در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.